Niva levého břehu Blanice se mění v mokřadní biotop. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na dlouhodobě zanedbávané louce nedaleko míst, kde se řeka vlévá do vlašimského zámeckého parku, vybudoval dvojici mělkých tůní o celkové rozloze 3000 metrů čtverečních. Cílem revitalizace této je vytvoření mokřadů s volnou hladinou důležitých pro ochranu živočišných druhů, ale také obecné zlepšení stavu lokality. Jde o zdaleka největší mokřadiště v širém okolí, a to jen kousek od centra Vlašimi.
Pozemek nacházející se u Znosimské brány nad Vlašimí byl kvůli vysokému podmáčení dlouhodobě neudržován a pustl vlivem invazivních vegetací i náletových dřevin. Navzdory dezolátnímu stavu si zachoval zbytky společenství původních mokřadních druhů a coby přirozená součást biokoridoru údolí řeky Blanice nadále plnil roli významné lokality pro svůj charakter nezastavěné nivy v blízkosti města. Přibližná rozloha 1 hektaru pak nabízela možnost rozvoje biotopů, proto byl pozemek s finanční podporou Nadačního fondu Veolia v rámci sbírky Místo pro přírodu vykoupen vlašimským svazem ochranářů.
Strojním výkopem na místě v uplynulých týdnech vnikl mokřadní biotop tvořený soustavou hloubených zemních tůní s mělkými svahy a maximální hloubkou 1 metru. Ty nejsou nijak propojeny s vodním tokem Blanice a jejich napájení probíhá průsaky podzemní vody a srážkami. Veškerá zemina zbylá po výkopových pracích je využívaná k modelaci terénu, která by měla probíhat do poloviny února. Tůně tak budou připraveny na nadcházející sezónu, kdy lze předpokládat jejich rychlé oživení vážkami a dalšími vodními bezobratlými a obojživelníky.
Projekt Soustava zemních tůní (OPZP_23_1_3_04_00015) vznikl s podporou Operačního programu Životní prostředí.